banner-image

Inovacije ključ za razvoj organske poljoprivrede u regionu

  1. MEĐUNARODNI FORUM ORGANSKE PROIZVODNJE U SELENČI

Organska proizvodnja značajan je izvor inovacija koje mogu da pomognu poljoprivredi da prevaziđe postojeće izazove i doprinesu unapređenju konkurentnosti proizvodnje i prerade poljoprivrednih proizvoda u celom regionu, poručeno je sa današnjeg, 13. međunarodnog foruma o organskoj proizvodnji, održanog u Selenči.

U tom pravcu ići će i promene u organskom sektoru i povećanje pomoći iz državne kase, koju su najavili nadležni, naglašeno je na ovom skupu, kojem su osim brojnih proizvođača organske hrane iz Srbije, prisustvovali poljoprivrednici i predstavnici naučnoistraživačkih institucija i udruženja iz Hrvatske, Slovačke i Poljske.

Međunarodni Forum o organskoj proizvodnji tradicionalno organizuje Centar za organsku proizvodnju Selenča, a ova manifestacija održana je uz pokroviteljstvo Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Opštine Bač i EU info pointa Novi Sad.

-Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu podržava ovakve manifestacije, a cilj nam je da ih u Vojvodini imamo što više. Organska proizvodnja je veliki potencijal za razvoj poljoprivede i podržana je i iz pokrajinskog budžeta – rekao je pomoćnik sekretara za poljoprivredu Marko Rovčanin.

Adrijana Jurilj iz Centra za razvoj ekološke proizvodnje Ivanovci u Hrvatskoj najavila je sledeće zajedničke projekte sa Centrom iz Selenče. Ona je podsetila na uspešno realizovan prekogranični projekat “Organik bridž”, finansiran iz budžeta EU, vredan oko 550.000 evra, koji je značajno doprineo razvoju ove vrste poljoprivrede s obe strane Dunava,

Predsednik Udruženja voćara Republike Poljske Jacek Otulak rekao je da je svaki pomak u razvoju organske proizvodnje u Srbiji veliki uspeh, da srpska poljoprivreda u tom pravcu treba da se razvija i da ima punu podršku poljskih proizvođača kada je o prenosu znanja i iskustava reč.

Predsednik Centra za organsku proizvodnju Jozef Gašparovski i Jelena Kovačevič, predstavnica opštine Bač predstavili su projekat “Program podrške istraživačkim, razvojnim i inovativnim idejama u ekološkoj poljoprivredi – INO ECO model”.

Naglasili su da se projekat bavi inovacijama u organskoj proizvodnji i da je putem javnog poziva izabrano deset istraživačkih predloga u Srbiji i deset u Hrvatskoj, koji će u narednom periodu dobiti adekvatnu ekspertizu. Stručnu podršku tim radovima daće partnerske organizacije iz Ukrajine, Poljske, Slovačke, Hrvatske i Mađarske.

Tokom današnje radionice, održane u okviru Foruma, predstavljene su istraživačke ideje u oblasti proizvodnje i prerade organske hrane koje će dalje biti razvijane kroz projekat.

Nevena Blagojević, doktorand na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu predstavila je istraživački rad iz oblasti proizvodnje lekovitog bilja i eterskog ulja u organskoj proizvodnji.

Teodora Teofanov

Uspešni organski mladi proizvođač Mirko Vlček govorio je o najefikasnijoj zaštiti krompira od krompirove zlatice, a Anabela Gašpar o džemu zaslađenim koncentrisanim voćnim sokom.

Studentkinja Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu Teodora Teofanov predstavila je istraživački rad o instant obroku na bazi organske spelte, koji ne izaziva alergiju na gluten.

Izabela Gašparovski iznela je istraživačku ideju o funkcionalnim medovima sa dodatkom lekovitog bilja namenjenih preventivi i lečenju bolesti, a Ljubinka Panić govorila je o blagotvornom svojstvu lešnika i puteru od lešnika.

Gavra Plavšič iz Bačke Palanke, jedini proizvođač organskog duda u Vojvodini, rakije od duda i ulja od njegovog semena, govorio je o korišćenju ovog ulja u kozmetičke svrhe.

Istraživečke ideje predstavili su i Radosav Malenović (Proivodnja pčelinje matice bez presađivanja larve), Marija Gašparovski (Kreme i melemi od organskog lekovitog bilja i pčelinjih produkata) i Zoran Marinković (Džemovi od organske maline).

(Agrosmart)